W projektowaniu wnętrz, architekturze i sztuce bardzo często można natknąć się na określenia loftowe i industrialne. Czy meble loftowe pasują do obu? Często określenie loftowe i industrialne stosuje się zamiennie, rzadziej rozdzielnie. Są to dość modne i ponadczasowe określenia, a nie będąc znawcą tematu najczęściej stawia się pomiędzy nimi znak równości. Chociaż oba style wywodzą się z surowości przemysłowych magazynów, hal produkcyjnych czy innych pofabrycznych budynków.
Ta estetyka dotarła do nas z Nowego Jorku. W tym mieście tego typu budynków było pod dostatkiem a chętnych na tchnięcie w nie drugiego życia nie brakowało. Zarówno styl industrialny jak i loftowy mają więc wspólny rodowód.
Początki były takie same więc na pewno obie kategorie estetyczne dużo łączy.
Wprawiony projektant i architekt na dobrze jednak wie że to tylko podstawy. Jak to zwykle bywa „diabeł tkwi w szczegółach”.
Wiele ofert sklepów wnętrzarskich i meblowych może nas nieco wprowadzić w błąd bo często używa się tych nazw zamiennie. Aranżowanie przestrzeni loftowej i industrialnej to nieco inne spojrzenie na wnętrze. Nie oznacza to, że elementy bazowe nie mogą być wspólne. Te same meble i dodatki nie mogą zaistnieć w obu koncepcjach estetycznych.
Zarówno w formie loftowej jak i przemysłowej – industrialnej najlepiej „czują się” wysokie i duże, otwarte przestrzenie z wysokimi oknami.
Cenne są okna które dbają o maksymalne doświetlenie pomieszczeń. Takie było również założenie ówczesnych fabryk – korzystano ze światła dziennego na ile tylko było to możliwe. W obu stylistykach dominują surowe materiały, beton, cegła i stal. Palety barw na pewno można uznać za zbliżone. Całość opiera się o minimalizm i widoczny umiar w dekorowaniu, a na pewno już unika się zbędnego przeładowania.
Ważna jest prostota a jednocześnie kunszt nawiązujący do ciekawych przedmiotów i konstrukcji z naturalnych materiałów powszechnych w początkach XX wieku. Pamiętajmy, że plastik i jego pochodne spopularyzowano w życiu codziennym dużo później.
No dobrze – to jeżeli tyle łączy style loftowy i industrialny to co je w takim razie różni ?
Czy łatwo da się rozpoznać różnice estetyki industrialnej i loftowej ? Kwestią zasadniczą jest tutaj … przytulność.
Tak właśnie chodzi o ciepło bijące z wnętrza loftowego vs. bardziej opartego na surowości stylu industrial.
Wnętrza loft mają znacznie więcej dodatków które ocieplają całość przez co można się tam poczuć bardziej … milutko ? . Trochę tak, ponieważ zwykle do złagodzenia surowości wnętrza stosuje się beże, jasne brązy, jasne żółte kolory. Nierzadko znajdziemy tam dużo więcej tkanin, zasłon w pastelowych kolorach czy dodatków jadalnianych w stonowanej kolorystyce.
Estetyka loftowa lubi również elementy natury jak rośliny doniczkowe, motywy liści i przygaszone kolory. Wnętrza loftowe na pewno są łagodniejsze i bardziej stonowane niż typowy przemysłowy industrial. W estetyce industrialnej dodatki są wyraziste, a czasem nawet intensywne i jednoznaczne kolory agresywnie wgryzają się pomiędzy cegłę, beton, stal. Pomysły we wnętrzach industrialnych często ocenia się jako nieco szalone czy odważne, ale właśnie o to tutaj chodzi. Tutaj mamy poczuć element historii, zabytku, więc nierzadko pojawiają się stalowe przedmioty sprzed lat. Wręcz mocno poszukuje się stalowych belek konstrukcyjnych lub surową stal rur instalacyjnych. Naturalne są też przewody położone bezpośrednio na ścianach.
Tutaj ma królować odwaga, pazur i kreatywność pomysłodawcy. Meble loftowe to strzał w dziesiątkę!
Częściej też stosuje się materiały z recyklingu takie jak palety, rury, cegły rozbiórkowe.
Stare płyty drewniane czy stalowe elementy np. podpory to prawdziwy skarb. Tu ma być wyraziście, pomysłowo i kontrastowo, tak żeby stal, drewno, beton, szkło czy cegła krzyczały trochę na siebie. A jak wygląda kwestia mebli?
Meble loftowe czy industrialne ?
Meble loftowe różnią się od industrialnych tak jak oba style jednak w obu często spotyka się stal, drewno i szkło (beton również). Tak samo meble industrialne częściej są wykonywane bardziej topornie, niespecjalnie dba się o spawy, wystające śruby, wkręty bo te elementy nadają właśnie charakteru meblom typu industrial. Krótko mówiąc – Im więcej hardware tym lepiej.
W produktach loftowych takich dodatków jest jednak mniej. Bardziej dba się też o wygodę, ergonomię, szlif spawów czy sposób zabezpieczenia drewna. Dba się również o większą prostotę formy . Ostateczna decyzja należy jednak do projektanta bo meble loftowe i industrialne z powodzeniem używa się w obu koncepcjach wnętrz.